ישראל או חו"ל? מגורים או מסחרי? המדריך למשקיע נדל"ן 2022

תחת המונח "השקעת נדל"ן" מסתתרות המון אפשרויות שונות. לפני שמקבלים החלטת השקעה מוצלחת, כדאי להבין יותר על ההבדלים, שהם לפעמים עצומים, בין האפשרויות. במדריך שלפניכם, תלמד על נדל"ן ישראלי, נדל"ן בחו"ל, נדל"ן למגורים, נכסים מסחריים ועוד מושגים החיוניים למשקיע
(שנה גודל)
המדריך למשקיע 2022
דיזנגוף סנטר, תל אביב. התשואה הממוצעת מנדל"ן מסחרי הוא פי שתיים עד שלוש ביחס להשקעה בנדל"ן למגורים

למי מתאים להשקיע בנדל"ן

לפני שנצלול לרזולוציה העמוקה של השקעות נדל"ן, כמה מילים על הבסיס. למי בעצם מתאים להשקיע בנדל"ן: השקעת נדל"ן יכולה להתאים למשקיעים לטווח ארוך, שמעוניינים ליהנות מתשואות טובות והכנסה פסיבית.

השקעות אלה מתאימות למשקיעים באפיקים נוספים, שרוצים לגוון את תמהיל ההשקעות עם אפשרות סולידית ויציבה (לא שוק ההון).

חלק מהשקעות הנדל"ן נועדו לאפשר "אקזיט". כלומר, מימוש השקעה לאחר השבחה. פה מדובר על נכסים שרוכשים לפרק זמן קצר עד בינוני, מתוך מטרה למכור. לאחר השבחה ועליית ערך, מוכרים את הנכס תוך השגת רווח הון משמעותי.

אלה השקעות שנועדו למשקיעים סולידיים, שרוצים נכס מוחשי, ריאלי ולא "עסקי אוויר". שלא כמו בניירות ערך, נדל"ן לא יכול להימחק ולהיעלם כלא היה. נדל"ן רשום על שם המשקיע. זה שוק לא תנודתי כמו שוק ההון.

נדל"ן מתאים למי שמבין כי בתים, דירות, משרדים וכדומה, תמיד נדרשים, תמיד נחוצים. אנשים יכולים לוותר על טיסה לחו"ל, אבל הם חייבים מקום לגור בו. ועם כל הכבוד למסחר אונליין, עדיין רוב המסחר מתנהל בחנויות פיזיות וכן יש צורך במשרדים.

כל ההגדרות שמשקיע נדל"ן חייב להכיר

נדל"ן מניב – שם כולל לנכסים כגון דירות, בתים, משרדים, שטחי מסחר, אשר מפיקים תשואה שוטפת מהשכרה. התשואה מחושבת במונחים שנתיים. גובה התשואה הצפוי מאפשר השוואה ריאלית בין נכסים מסוגים שונים לגמרי.

נדל"ן למגורים – אלה נכסים שמיועדים למגורים. השקעה בנכס כזה נחשבת לרוב להשקעה ארוכת טווח. כל נדל"ן למגורים, בית, דירה, מגרש לבניה עצמית, ניתן לשעבד תמורת משכנתא בתנאים מועדפים (משכנתא לדיור או משכנתא לכל מטרה). התשואות כיום נעות בין 2 אחוזים ל-3.5 אחוזים לשנה.

נדל"ן מסחרי – זהו נדל"ן שכולל חנויות, מרכזים מסחריים, שטחי תעשייה. מאפיין חשוב הוא שנכסים אלה מושכרים לטווחים ארוכים, ללקוחות עסקיים. ניתן לצפות לתשואה גבוהה יחסית ולשקט נפשי. התשואה הממוצעת פי שתיים עד שלוש ביחס להשקעה בנדל"ן למגורים.

השקעת נדל"ן בחו"ל – לאור העלייה במחירי נכסים באיזורי ביקוש בארץ, חלה עלייה דרמטית בביקוש לנכסים בחו"ל. נכסים כאלה יכולים להיות נדל"ן למגורים, מסחרי, מגרשים ועוד. לצד משקיעים בנכס יחיד, יש כאלה שמחפשים מקבצי דיור או מתמחי מולטי פמילי. חשוב לשים לב לא להסתנוור ממחיר נמוך ביחס לנכסים בישראל. יש לבדוק היטב את ערך הנכס הריאלי לנכסים דומים בחו"ל, לבדוק עלויות של ניהול דרך חברת ניהול ואם אפשר, עדיף לבקר פיזית בנכס.

השקעת פליפ – פה המטרה למצוא נכס שנמכר במחיר נמוך. המטרה היא לבצע השבחה בתוך זמן קצר, לשפץ ולמכור ברווח גדול. חלק מהמשקיעים מבצעים השבחה ולאחר מכן משכירים בתשואה משופרת.

קרקע לא מופשרת – זהו סוג של השקעה שנקראת ספקולציה. משקיעים ספקולטיביים חייבים להבין כי מדובר בהשקעה לטווח ארוך, עם רמת סיכון בלתי מבוטלת. אם מצליחים לרכוש קרקע חקלאית שעוברת הפשרה, הנכס מעלה את ערכו במאות אחוזים ויותר. אולם איש לא יכול להבטיח איזו קרקע תופשר ותהפוך מחקלאית לקרקע לבניה.

מיסוי נדל"ן – בישראל נהוגים כמה מיסי נדל"ן. כך למשל מס רכישה, מס שבח (במכירה), מס על השכרת דירות (קיים פטור למי שלא עובר את התקרה). בכל השקעת נדל"ן בדקו מראש האם חל עליכם מס.

דילוג לתוכן