באילו מדינות הכי כדאי להשקיע בשנת 2022? חמישה יעדים שמומלץ לבדוק, לפני שרכבת ההשקעות תעזוב את התחנה

(שנה גודל)
מדינות מומלצות להשקעות נדל

מחירים אטרקטיביים והבטחה לתשואות גדולות במיוחד גרמו למשקיעים רבים להמר על אוקראינה בפרט ועל מדינות נוספות במזרח אירופה בכלל. אך התקיפה הרוסית הבהירה את מה שכל משקיע מנוסה יודע – השקעות נדל"ן במדינות בחו"ל שמבטיחות תשואה גבוהה הן פעמים רבות מסוכנות יותר.
במצב כזה נשאלת השאלה האם כדאי לחפש השקעה במדינות "בטוחות" כמו גרמניה או בריטניה, החוות עלייה דרמטית במחירי הדיור או שאולי ארה"ב מעניקה הזדמנות נדל"נית טובה יותר – בעיקר בזכות העובדה שלאחר מגפת הקורונה הרוכשים נחושים יותר מאי פעם להניח את ידם על בית פרטי?

מרגישים שנשברו כל החוקים במשחק המונופול הפרטי שלכם?
אל דאגה הכנו לכם מדריך קצר הכולל חמש מדינות להשקעות נדל"ן בחו"ל שנחשבות להזדמנויות רגועות יותר.

מרבייה בספרד

עיירת הנופש היוקרתית באזור קוסטה דל סול, נחשבת לבעלת האקלים הכי טוב באירופה הכולל 320 ימים שמשיים בשנה. אוכלוסייה מגוונת, מועדוני חוף יפים, רמה גבוהה של שירותי בריאות ובתי ספר בינלאומיים -הופכים את העיירה לאחד המקומות הטובים ביותר להשקעת נדל"ן בחו"ל.
בשנת 2021 היה גידול של 22% במכירות נכסים והצפי למחצית השנייה של שנת 2022 הוא כפול. רשויות מרייבה וקוסטה דל סול, מעוניינות למשוך קונים ומשקיעים רבים גם בשנים הקרובות.

ולא רק עיירת הנופש נחשבת להזדמנות טובה, יזמי נדל"ן ישראליים רבים מאמינים בנדל"ן הספרדי. לאחרונה דיווח מגזין כלכליסט כי חברת הנדל"ן ארגיס שפועלת בתחום הנדל"ן בספרד, השלימה את הסגירה הראשונית של קרן הנדל"ן החדשה אשר תתמקד בדיור להשכרה במדינה.

פורטוגל

סקטור הנדל"ן הפורטוגלי נהנה מצמיחה יציבה ומתמשכת, ומאוד יכול להיות שעדיין לא פספסתם את ההזדמנות להשקיע שם. פורטוגל נחשבת למדינה אידיאלית למשקיעים המחפשים תשואות הגונות ללא סיכונים גדולים. בפורטוגל השמשית איכות החיים גבוהה במיוחד, בזכות מערכת בריאות איכותית ביותר ויוקר מחייה נמוך. 

בעיר הבירה ליסבון יש מערכת תחבורה מצוינת והיא נחשבת לאחת מהערים הטרנדיות בעולם שהפכה במהירות למרכז טכנולוגיה וחדשנות עולמי, המושך אליו אנשי מקצוע צעירים ממדינות שונות.
עדיין, מחירי הבתים בליסבון הם מהנמוכים מבין בירות מערב אירופה.
ויש לנו בשורה מרגיעה עבור אלו שחושבים על רכישת נכס להשקעה בחו"ל, אך מודאגים מהרווח המיידי הקשור להכנסות משכירות – השנה פורטוגל נהנית משוק נדל"ן פורח שלטענת המומחים בענף יישאר גבוה גם בשנים הבאות. כלכלת פורטוגל מראה סימנים של צמיחה מתמשכת ויציבה, ואמון המשקיעים עולה. לראייה, בשנת 2019 דורגה ליסבון, על ידי פירמת רואי החשבון PWC, כעיר הטובה ביותר להשקעות נדל"ן במדינות אירופה.

מונטנגרו

מונטנגרו, על מיעוט תושביה ועל הטבע הקסום שלה, שוכנת לא רחוק מאיתנו, מעבר לים האדריאטי באיטליה ומצפון לאלבניה. שכר הדירה הממוצע במונטנגרו הוא 682 דולר – מעט גבוה בהשוואה למדינות אחרות באירופה. ובכל זאת, היא שומרת על תשואה גבוהה, משום שמחירי הדיור שלה עלו ביותר מ-36% ב-2021.

רוסיה הייתה המשקיעה הזרה הגדולה ביותר במונטנגרו. בשנת 2019, ההשקעות הרוסיות היו 26% מהתמ"ג של המדינה, רובם במגזרי הנדל"ן והתיירות. המשבר באוקראינה הרס את התקוות להתאוששות במגזר התיירות הנשען בעיקר על מבקרים מרוסיה, ויצר חששות אצל המשקיעים בנוגע לרכישת דירה להשקעה בחו"ל דווקא שם, אבל יכול להיות שהחבילה הפיננסית החדשה תוציא את מדינת הבלקן הקטנטנה ממשבר כלכלי וממשבר האנרגיה שהוחמרו בעקבות המתקפה הרוסית על אוקראינה. עובדה חשובה נוספת שכדאי להביא בחשבון היא שיש טיסה ישירה מישראל למונטגרו כך שהרבה יותר קל למשקיע הנדל"ן להשגיח על הנכס שלו.

ומה קורה בארה"ב שבה המחיר הממוצע של בית בארה"ב זינק בשנת 2021 ב-19% - האם שם יש עדיין מדינות שמניבות תשואות טובות?

אוסטין, טקסס

בשנים האחרונות אוסטין הייתה יעד פופולרי להשקעות ונראה שהמגמה הזו תמשיך גם בשנים הקרובות. שוק עבודה חזק, מזג אוויר נעים וכלכלה עתירת טכנולוגיה הניבו ביקושים רבים. גם אם שוק הדיור יתקרר, הנתונים מראים שאוסטין היא עדיין בחירת השקעה חכמה. לאחרונה התפרסמה רשימת עשרת שוקי הדיור החמים ביותר בארצות הברית, ואוסטין ירדה מהמקום הראשון למקום העשירי. למרות הירידה בתחזיות, שוק הדיור באוסטין עדיין על המסלול המהיר לשנה שוברת שיאים.
התעשייה הכלכלית, המתרחבת במהירות, מעודדת מעבר למגורים בעיר, מה שכמובן מגביר את הביקוש לדיור. השילוב בין הגידול המהיר באוכלוסייה לבין ריביות נמוכות על המשכנתאות, הפך את אוסטין וסביבתה לשוק של מוכרים.
המגמות הנוכחיות שמצביעות על האטה בקצב המכירות מעידות על התייצבות בשוק, אך הביקוש עדיין עולה בהרבה על ההיצע. שוק השכירות של אוסטין יכול להיות צפוף עבור המשקיעים מחו"ל, כך שהמפתח להשקעה נבונה הוא לבחור בשכונות שבהן הביקוש הוא גבוה אך שכר הדירה עדיין הגיוני.

פיניקס, אריזונה

פיניקס שכינוי החיבה שלה הוא עמק השמש היא בירת אריזונה. עם תיירות משגשגת, חינוך מעולה ושפע של משרות בתחום הטכנולוגיה ובתעשייה הצבאית, זה לא מפתיע שבעיר מתגוררים למעלה מ-4.8 מיליון תושבים והיא נחשבת לעיר המאוכלסת ביותר במדינה. משנת 2010 עד 2020, פיניקס הייתה בין הערים הצומחות ביותר בארה"ב, והוסיפה למעלה מ-163,000 תושבים, גידול של 15.8% באוכלוסיית המחוז.
נכון לכתיבת כתבה זו, שיעור האבטלה בעיר מעט מתחת לממוצע ואפשר לראות גידול עקבי בשכר הדירה מה שהופך אותה למקום שכדאי לקפוץ עליו עבור משקיעי הנדל"ן שמחפשים השקעות בארה"ב.
על פי הנתונים, יש רכישות של יותר בתים בפיניקס מאשר בכל אחד מ-30 השווקים המובילים האחרים בארה"ב, בין השאר בזכות הצמיחה הדו־ספרתית בשכר הדירה באזור המטרו.
הפניקס מובילה את האומה בעליות מחירי הדירות, כאשר, משנה לשנה, המחירים עלו ב-29.3%. חלק מהסיבה לעלייה בביקוש לבתים בפניקס היא קרוב לוודאי מעבר קונים מדירות עירוניות לבתים פרבריים, לצד הביקוש החזק לנכסים להשכרה.

ואלו היו, על קצה המזלג, ההמלצות שלנו בנוגע למדינות להשקעות נדל"ן בחו"ל, מקווים שהצלחנו לגרות טיפה את בלוטות ההשקעה שלכם… ואולי וועידת שרי החוץ ההיסטורית שנערכה בשדה בוקר, תפתח את הדלת גם להשקעות נדל"ן בירדן ומצרים שנהנות מתשואה של בין 8% ל-9% בהשכרת נכסים.

דילוג לתוכן