השקעות נדל"ן 2022: באיזו עיר הכי כדאי להשקיע ומי היא הכוכבת המפתיעה?

לקראת סופה של 2022, עולה תמונה מעניינת. מסתבר שיש כוכבת מפתיעה שעושה חיל בקרב משקיעים. כל מה שרציתם לדעת על השקעות נדל"ן בישראל במספרים
(שנה גודל)
איפה הכי כדאי להשקיע בנדל
כיכר דיזנגוף, תל אביב. ב-2022 נרשמה צניחה ברכישת דירות להשקעה

תל אביב עדיין חזק בתמנה

על פי נתוני רכישות של משקיעים, תל אביב עדיין נחשבת ל"מספר חזק" בקרב המשקיעים. רבים חשבו שמשקיעים יברחו מהעיר בשל עליית הריבית ובשל סיבות נוספות, אך זה לא ממש קורה. קרוב ל-1300 דירות נמכרו בתל אביב למשקיעים עד כה, ביחס לכמות כוללת של דירות להשקעה בכל הארץ (שנאמדות בקרוב ל-15,000). אך חשוב לציין כי ביחס לשנה הקודמת, מדובר בצניחה ברכישות דירות להשקעה.

בין הגורמים לכך אפשר לציין את עליית הריבית שהפכה את המשכנתא ליקרה יותר לצד העלייה במס הרכישה. עלייה זו נעשה במיוחד למטרה זו והיא הביאה לביקוש קטן בשליש, של דירות להשקעה.

הכוכבת המפתיעה: קריית גת והסביבה

על פי נתוני רכישות המשקיעים, עולה שבאזור הדרום נרשמת מגמה מעורבת. בחלק מהערים ניתן לראות משקיעים שמוכרים, בגלל התחלות בניה חדשות של בניה במחיר נגיש. לעומת זאת, משקיעים חדשים מזהים הזדמנות, ורוכשים דירות חדשות יותר להשקעה, במחירים נוחים למדי. ניתוח כמות העסקאות מגלה במפתיע, שמחצית מדירות ההשקעה שנרכשו באזור קריית גת ואזור הדרום בכלל, נקנו על ידי תושבים שלא מתגוררים באזור. תושבי המרכז מריחים הזדמנת, וחלק בלתי מבוטל מהרוכשים הם אנשי קבע וגמלאים של מערכת הביטחון.

את המכירות תדלקו לא רק המחירים הנוחים, אלא גם הנחות שניתנו לאנשי כוחות הביטחון בפרויקטים מובילים. אבל יש להדגיש כי שמונה מכל עשרה רוכשים ומשקיעים, מגיעים ממגזרים אחרים (לא מכוחות הביטחון). מחירי דירות ממוצעות עד גדולות בקריית גת, נעות בין 1.5 – 1.6 מיליון ₪. משקיעים רבים מעדיפים נדל"ן באזור הדרום, משום שהמחירים הרבה יותר נוחים ביחס למרכז. במקביל, התשואה על ההשקעה צפויה להיות גבוה בהרבה, על פי ההערכות.

אילו תשואות קיבלו המשקיעים ב-2022

כאמור, בתל אביב הושלמו עסקאות נדל"ן רבות בקרב משקיעים לאורך השנה. אולם עולה השאלה מהי התשואה שמניבים נכסים כיום בעיר ובסביבתה. כמו כן, מה רשמה התשואה באזורים אחרים בישראל, שנחשבו למבוקשים בקרב משקיעים?

השכונה החדשה בקרית גת. את המכירות תדלקו לא רק המחירים הנוחים, אלא גם הנחות שניתנו לאנשי כוחות הביטחון בפרויקטים מובילים

בתל אביב, נרשמה תשואה שמתקרב לרף של 2 אחוזים (2.1 שנתי). מה שמסביר את הביקוש זו הציפייה של משקיעים לראות עליית ערך בשווי הנכס בשנים הקרובות. למשקיעים שמחפשים תשואה יותר גבוהה, ניתן לציין את חיפה, שהניבה השנה תשואה של מעל 2.5 אחוזים (2.6).

לעומת זאת, התשואה שהניבו ועדיין מניבים כרגע נכסים בערי הדרום, גבוהה הרבה יותר. לדוגמא, באשקלון ובבאר שבע, נרשמה תשואה של מעל ל-3 אחוזים (3.4 ו-3.3 אחוז בהתאמה). אגב, בירושלים שזכתה השנה גם כן לביקושים יפים ממשקיעים, התשואה לא גבוהה בהרבה מזו של תל אביב (2.3 אחוז).

גם בת ים במפתיעות

לצד קריית גת, גם בת ים מפתיעה לטובה. בעיני המשקיעים, שנת 2022 מסתיימת כאשר העיר נמצאת בעשיריה הראשונה. היא תופסת מקום של כבוד לצד ערים שמושכות משקיעים מזה שנים, כמו חיפה ובאר שבע. בבת ים, ניתן לראות ביקושים גבוהים לדירות במחירים סבירים, עם מיקום טוב למשל סמוך לטיילת ולים. כמו כן, נרשמו בעיר תוכניות רבות של התחדשות עירונית, אשר קורצות למשקיעים. לסיכום, למרות הירידה בסך העסקאות, שנת 2022 מסתיימת עם לא מעט רכישות של משקיעים. לצד המשיכה הטבעית לתל אביב ועריי הלווין, ביקוש ער נרשם גם בבת ים ובקריית גת.

דילוג לתוכן