האם מדריד של היום זה כמו פלורנטין שלפני 20 שנה, ולמה כל משקיעי הנדל"ן מסתובבים בבירה הספרדית?

זוכרים את פלורנטין של סוף שנות ה-90? זוכרים מה אמרו המצקצקים על היזמים שגילו אותה, על מי שהשקיע בה, וכמה עלתה שם דירה? אז מסתבר שההיסטוריה (וההיסטריה) חוזרת. רק שהפעם זה קורה מעבר לים ב"פלורנטין של מדריד", ואם אתם לא רוצים לחזור על פספוסי העבר, המידע הזה שווה לכם כסף. והרבה
(שנה גודל)
גרף מחירי דירות בפלורנטין לאורך השנים
מחירים לדירות 2 חדרים בפלורנטין לאורך השנים | באדיבות מדל"ן

אם עברתם את גיל 30, אתם בטח זוכרים את ה-"הייפ" שהיה בסוף שנות ה-90 סביב שכונת פלורנטין. הסדרה, הסצנה, בתי הקפה, הסטודנטים, האמנים, וכמובן המשקיעים שאף אחד לא הבין מה הם מחפשים בין המוסכים ובתי המלאכה. אבל היום, כולם כבר מבינים שמי שהיה חכם מספיק, וראה קצת קדימה – שילש והרוויח אפילו פי 4 על הנכס שרכש.

מכיוון שגם ההיסטוריה, גם הטבע וגם עולם הכלכלה – נעים במעגלים שחוזרים על עצמם, גם המציאות של היום במדריד, מציגה בדיוק את אותו הדבר – ואם יודעים לאתר ולזהות את השכונות הנכונות, אפשר להשקיע מעט ולהרוויח בגדול.

מה הופך את מדריד ל"דבר" הבא?

אין ספק שמדריד היא עיר מהממת ולדעת רבים אחת היפות בעולם. מזג האוויר, הקניות והמסעדות ב"גראן ויאה", הקולינריה בשוק האוכל "סן מיגל", פארק "דל בואן רטירו", הארכיטקטורה ב"כיכר מאיור", הכדורגל של ריאל ואתלטיקו, הטיילת לאורך "נהר הריו" והאנשים. אבל יופי זה לא הכל. משקיעים מרחבי העולם מתחילים אט-אט לזהות את הפוטנציאל האדיר שקיים בהשקעות נדל"ן ברחבי העיר.
זה לא סתם ששכונות כמו Lavapiés הטרנדית, Carabanchel האומנותית ו- Tetuán השוקקת והססגונית הופכות ליותר ויותר מבוקשות.

מדריד טובה למשריעים

גשר להצלחה (והשבחה)

שכונת פואנטה ואייקס (גשר ואייקס) הנמצאת במיקום אסטרטגי, בדרום מזרחה של מדריד, עוברת תהליך הדומה בצורה מדהימה לתהליך שעברה פלורנטין בסוף שנות ה -90.
השכונה שנמצאת בין נהר המנזנרס והכביש המהיר למרכז העיר, מורכבת מתמהיל ייחודי הכולל: שדרת קניות תוססת, בניין הפרלמנט העירוני, מרכזי התרבות "לופה דה וגה" ו-"פאקו ראבל", האוניברסיטה הציבורית ללימודי הנדסה, פארקים ירוקים, השוק העירוני, אצטדיון הכדורגל של ראיו וולקאנו ועוד. בשכונה מתגוררים בעיקר אנשי מעמד הפועלים הספרדי אך נמצאים בה גם מהגרים לטיניים, סטודנטים, מעצבים צעירים ו"היפסטרים" רבים (מזכיר לכם את פלורנטין?)

מספיק לראות את ההבדלים בין המחירים בשכונה בשנת 2008 למצב כיום – ולהבין שהמחיר רק ילך וינסוק למעלה, (רק בשנה האחרונה זינקו המחירים ב-9.8%) וזה עוד לפני פוטנציאל ההשבחה והרווח שניתן לגרוף על מכירת הנכס כעבור מס' שנים!

כמו כן, בעוד שסף עלויות הכניסה הינו עדיין נמוך בצורה קיצונית, ממוצע התשואה על השקעות בנדל"ן הוא מהגבוהים בקרב ערי הבירה המובילות באירופה. בנוסף, שער האירו הנמוך מהווה ערך הזדמנותי נוסף מבחינת המשקיעים. השילוב בין מחירי נדל"ן זולים עם סיכון כמעט אפסי, קרבה גאוגרפית לישראל והחיבה שלנו לתפוס את הדבר הבא לפני כולם – מושך משקיעי נדל"ן ישראלים רבים למדריד.

מה אומרת העיתונות הכלכלית בעולם?

על פי האתר הכלכלי Bloomberg, ומקריאה של הדו"ח האחרון שפירסמה פירמת רואי החשבון PwC, ניתן לראות בבירור שמדריד נהנית מתמהיל מנצח של מחירי שוק אטרקטיביים (ספרד, ובתוכה מדריד, עדיין נמצאת בהתאוששות מהמשבר הכלכלי אשר פקד אותה ב-2008), תשואה גבוהה משכירות שעשויה להגיע ל-10% בשנה ואף יותר, וצפי לעליית מחירים רציפה במהלך השנים הקרובות. כשמוסיפים לזה צמיחה כלכלית מהחזקות בעולם, צפי ליצירת 300,000 מקומות תעסוקה חדשים על פני חמש השנים הקרובות, וצפי לתוספת של כ-265,000 משקי בית אשר יבקשו לגור בשכירות בשנים הבאות – הפוטנציאל הכלכלי העצום שגלום במדריד – מובן בהחלט.

מחירים שלא תמצאו באירופה הקלאסית

בואו נניח לרגע בצד את מזרח אירופה וכל הסיכונים הגיאופוליטיים למי שמעז להשקיע בה. בעוד שמחירי הנדל"ן בבירות מערב אירופה כמו ברלין, לונדון ורומא מרקיעי שחקים, מדריד נותרה מקרה יוצא דופן. מטר מרובע במיקום פוטנציאלי בבירה הספרדית עולה בין 1,500 ל-2,000 יורו – כשליש או רבע מהמחיר של מטר מרובע בלונדון או ברלין. ועוד לא דיברנו על היורו שהערך שלו לעומת השקל רק הולך ויורד – עובדה ששווה למשקיע הישראלי במדריד עשרות אלפי שקלים, מה שהופך את ההשקעה לעוד יותר משתלמת.

מודל חדש ובטוח של השקעות עם "ביטוח הכנסה"

יש מעט מאד חברות ישראליות שכבר גילו את הפוטנציאל הגלום במדריד, כאשר החברה המובילה ביניהן היא Madrid Capital. החברה הינה חלק מקבוצת אפרת השקעות בבעלות היזם רן אפרת, ופועלת בהצלחה בעשרות פרויקטים למגורים בערים מבוקשות ברחבי העולם כגון תל אביב, מיאמי, קרקוב, ברלין ומדריד, תוך ניצול הזדמנויות נדל"ן להשקעה בזכות היכרות מקצועית מעמיקה עם המאפיינים הייחודים של שווקי הנדל"ן, קשרים ענפים עם מוסדות ובנקים, והיכרות עם חוקי הבניה והרגולציות המקומיים בכל יעדי הפעילות.

במדריד קפיטל הצליחו לייצר מודל יחודי ובטוח למשקיעי נדל"ן בבירת ספרד – מודל "ביטוח ההכנסה". מדובר במודל השקעה מאוד אטרקטיבי מחד ובטוח מאידך, בעזרתו החברה מצליחה היום להנגיש לציבור המשקיעים הישראלי הזדמנויות השקעה יוצאות דופן בבירה הספרדית מדריד. זה אומר שלראשונה בישראל, אתם כמשקיעים יכולים להיות רגועים וליהנות מביטוח יחודי המקנה לכם שקט נפשי וביטחון על ההכנסה מהנכס.

מעטפת בטחונות 360 מעלות – עם בטחון כלכלי מהיום הראשון

מבדיקה שערכנו לקראת הכתבה עולה כי מדריד קפיטל היא אחת החברות היחידות בשוק עם שיטה בטוחה שמעניקה סל בטחונות נרחב לטובת המשקיע. השיטה וסל הבטחונות כוללים 5 מרכיבים מרכזיים:

  1. כסף בנאמנות עד שהדירה רשומה על שם הלקוח בטאבו
  2. ליווי משפטי על ידי אחד ממשרדי עורכי הדין המפורסמים בתחום הנדל"ן – APM עמית, פולק, מטלון
  3. התחייבות לרישום הנכס בטאבו על שם הלקוח
  4. ניהול כולל והוליסטי של הנכס 24/7 ע"י חברת ניהול מקומית
  5. וגולת הכותרת – ביטוח ההכנסה ע"י חברת ביטוח גרמנית

כאשר בוחנים את הבטחונות האלו ומסתכלים על התמונה המלאה, אין ספק שמדובר במודל מהפכני שמבטח את המשקיע ומגן על התשואה מהנכס. ואת זה כל משקיע ישראלי היה רוצה לקבל. אבל מסתבר שזה לא הכל. בנוסף לבטחונות, כל משקיע זוכה גם בסל שירותים מקיף הכולל ליווי אישי, ייעוץ מקצועי ושקיפות מלאה לכל אורך הדרך, החל מאיתור הנכס המניב בזמן ובמקום הנכון, דרך תהליך רכישה מלא הכולל רישום הנכס בטאבו, ניהול שוטף של הנכס על ידי חברת ניהול מקצועית, ועד ליום מכירת הנכס ברווח נאה כעבור שנים בודדות בלבד.

איך אומרים טיימינג בספרדית?

Timing is everything בכל מה שקשור להשקעות נדל"ן. אמנם מחירי הדירות בשכונות המתפתחות במדריד כיום הם נמוכים – אבל הם לא יישארו נמוכים עוד זמן רב. בנוסף, הבנייה המואצת של דירות היוקרה במרכז העיר צפויה להזניק את המחירים, מה שיקשה בעתיד למצוא "מציאות" נדל"ן בעיר ויגדיל בעשרות אחוזים את שווי הנכסים של מי שרוכש היום.

בשורה התחתונה, אם יש לכם 90 אלף יורו פנויים ואתם לא רוצים לפספס הזדמנויות כפי שכבר קרה לכם בעבר, השקעה בשכונותיה המתחדשות והמתפתחות של מדריד היא כנראה ההשקעה הכי טובה למי שמחפש השקעה סולידית לטווח בינוני.

כשמוסיפים לזה את מודל "ביטוח ההכנסה" ומקבלים מעטפת בטחונות עם הכנסה חודשית שוטפת מדמי שכירות, לצד עוגן כלכלי בצורת נכס נדל"ני שתמיד ניתן למכור ברווח יפה – מדובר כנראה בהזדמנות הבאה שלכם.

דילוג לתוכן